Penzion Serža

              Sruby u Chocně

Rychlý kontakt

Tomáš Kramčanin
+420 737 676 675

+420 720 729 833
flagma@seznam.cz

Novinky

Web spuštěn!

Vítejte v Penzionu Serža

Obec Sruby se nachází na půli cesty mezi městy Choceň a Vysoké Mýto. Přesněji 4 km jižně od Chocně a 5 km severně od Vysokého Mýta. Dominantou obce je kostel Nanebevstoupení Páně. První písemná zmínka o obci Sruby je z konce 13. století. Součástí obce je osada Hluboká. Do obce je dobré vlakové spojení. Vlaková zastávka Sruby je součástí železničního koridoru Pardubice - Choceň. Obec navazuje na hluboké lesy, táhnoucí se cca 40 km až do Hradce Králové. Zde je možné využít vyznačených asfaltovaných cyklotras (Choceň - Sruby - Vysoké Mýto) a na podzim houbaření. Les je také velmi vhodný pro pěší turistiku. Sokolovna a hřiště tvoří celek uprostřed obce. V současné době žije ve Srubech 550 obyvatel.

Náš penzion nabízí ubytování v dvou až čtyřlůžkových pokojích. Každý pokoj je vybaven TV, Wifi internetem, vlastním sociálním zařízením a k dispozici je nová kuchyňská linka. Do obchodu je od našeho penzionu pouze 200 metrů. V sousední obci Dobříkov se nachází golfové hriště.

     

 

 

WELCOME TO THE “SERGE’S PENSION”

 

The settlement   Sruby is located in the Pardubice Region,between settlement Chocenwhich is 4 km to the South from the Sruby, and a town Vysoké Mýto which is in a distance 5km north of Sruby.   Vysoké Mýto is a centre of tourism, due to its architectural monuments and the nature that surrounds it.The main attraction of the town is the Church of the Ascension. The first written mention of Sruby appeared in the late 13th century.
You can easily reach us by train, as the Sruby Railway Station lies on the railway line Pardubice - Choceň.

Just nearby Pension there is a deep beautiful forest that stretching about 40 km to the North-West close to the city Hradec Králové. In the forest there are the bicycle paths which could be very suitable for the bicycle lovers. In spring and autumn the forest is very rich with mushrooms.

In the center of Sruby there are a snack bar, a sports stadium, sausage-meat smokehouse and a grocery store.

 Our guest house offers a two and quadruple rooms, so you can accommodate between 2 to 4 people. In each room we have TV, WiFi internet, shower and WC. Also there is a kitchen which is fully newly furnished for the self-catering.   Nearest shop is about 200meters from the Pension.

 Nearby Sruby, in a distance around 3 km, just close to the settlement  is a Golf club out of doors with a large playing field.

 

Welcome and wish you a pleasant holiday!

Enjoy your staying!